BELYSNING / Bordslampor / Bordslampa 12476547
*
nr 1247 6547
Bordslampa
majolika. Höjd: 51
Utrop:
600 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 april 2019
kl 18:35:18
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/4 12:19:26
1
100 kr
6/4 17:30:05
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordlampa bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor majolika
-
6014 Bordslampa
Hans Agne Jakobson, Markaryd, Modell B-124, Design..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:39
-
6156 Fotogenlampa
+ 1 par lyktor, Karlskrona Lampfabrik, mässing. Hö..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:26
*
Bordslampa
nr 1247 6547
Bordslampa
majolika. Höjd: 51
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 8 april 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
5/4 12:19:26 | 1 | 100 kr |
6/4 17:30:05 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordlampa bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor majolika
-
6014 Bordslampa
Hans Agne Jakobson, Markaryd, Modell B-124, Design..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:39 -
6156 Fotogenlampa
+ 1 par lyktor, Karlskrona Lampfabrik, mässing. Hö..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:26